Oczko hydrologiczne krok po kroku. Jak zbudować oczko hydrologiczne?

water

Odrębne skonstruowanie oczka wodnego to nie łatwe zadanie, wobec tego warto wcześniej zebrać informacje jak wytyczyć roboty. Poradnik: budowa oczka hydrologicznego.

Strukturę oczka hydrologicznego zaczynamy od wskazania granicy wykopu pod pojemnik. Wąż ogrodowy albo sznurek rozkładamy w otoczeniu decydowanego się stawu, użyczając mu wielbiony układ. Szkielet pojemnika wodnego możemy zarówno wskazać linią usypaną z piasku. W następnej kolejności wydłubujemy synklinę stawu troszkę przepaścistszą niż jego postanawiana głębokość i poziomujemy ją. Na wielorakiej głębokości odlewamy półki. Z dna zabieramy głazy. Około gotowej doliny wydłubujemy rowek, który po nasączeniu żwirem zatrzyma podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu. Pozostawioną darń sprzątamy.

Struktura oczka wodnego: dno

Dno stawu wysypujemy 10-centymetrową warstwą piachu i gruntownie ją ubijamy. Zabezpieczy ona przed niedociągnięciem folię, którą uszczelnimy dno. W zamian piasku możemy położyć pomocną włókninę. Na tak przyszykowane podłoże stawiamy folię i wnikliwie ją rozprostowujemy. Na dnie ustawiamy pompę; jej przewód wodny i elektryczny ukrywamy w fałdzie folii. Dno maskujemy głazami i żwirem.

Konstrukcja oczka wodnego: kaskada

Z ziemi wykopanej z wykopu pod zbiornik hydrologiczny możemy ukształtować zbocze kaskady. Uczymy ją w podobny sposób jak oczko wodne warstwą włókniny i folią. U stóp kładziemy duży płaski kamień. Będzie on równoważył kaskadę, swoją drogą wykona obręb wodny, na którym woda będzie się cudownie rozpylała.
Z skalistych łupków budujemy kaskadę. Następne warstwy głazów zespalamy zaprawą betonową, lecz jedynie od tyłu, tak aby z frontu nie było jej widać. Za zaporą z kamieni chowamy przewód hydrologiczny zasilający kaskadę.

Konstrukcja oczka wodnego: brzeg

Koniuszek oczka hydrologicznego dopieszczamy płaskimi kamieniami i żwirem. Pod tą warstwą chowamy kabel wodny, którym woda popłynie na szczyt kaskady. Tuż przy obrębu zakopujemy w ziemi filtr. Dookoła zbiornika zakręcamy w przybliżeniu 20-centymetrową szychtę płodnego podłoża, w którym pozostaną posadzone flory okręcające pojemnik.

Struktura oczka wodnego: strumień

Jeśli pozwala na to wielkość parku, w zastępstwie kaskady możemy ukształtować z ziemi troskliwe wzniesienie i skierować na nie wodę ze stawu, tworząc strumień. Jego dno uszczelniamy podobnie jak zbiornik.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ogród i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *